Colonneh Lodge Chapters

 
 
District Area Chapter Adviser Phone Meeting Time Meeting Location
Aquila  South Ted Butler 832-289-8561 last Sunday of month, 3:00 pm St. Paul Presbyterian Church
7200 Bellaire Houston, Tx 77498
Arrowhead  South Daniel Cawthon 281-242-4315 2nd Sunday of month , 3:00 pm Christ United Methodist Church, Scout Shack
1800 Austin Parkway Blvd., Sugar Land, 77479
Arrowmoon  North Jerome Becker 979-690-1243 2nd Thursday of month, 7:00pm LDS Church
2814 Welsh Avenue, College Station
Big Cypress  West Marc Johnson 281-732-2565 3rd Thursday of month, 7:00 pm Cy-Hope
12715 Telge Rd, Cypress, TX 77429
Brahman  South Ron Chaka 979-358-0475 2nd Thursday of month, 7:30 pm Walter Meyer Scout Houses
Ave J and 5th St
Brazos  South Monika Ricklefsen   3rd Thursday of month, 7:00 pm Pecan Grove Volunteer Fire Department
727 Pitts Rd. Richmond TX 77406
Copperhead  West Danny Reeves 281-450-5158 last Thursday of month, 7:00 pm Deerfield Village Rec Center
4045 Deerfield Village Dr. Houston, TX 77084
David Crockett  West Joe Pinteralli 979-733-2307    
Flaming Arrow  East Brian Lamison 985-773-3023 2nd Thursday of month, 7:00pm Strawbridge United Methodist
5629 Kingwood Dr, Kingwood, TX 77345
George Strake  North Tom Heinzler 832-766-0356 See district calendar Lord of Life Lutheran Church
3801 S. Panther Creek, The Woodlands, TX 77381
Iron Horse  North Stephen Rollings 281-408-5204 2nd Thursday of month, 7:00 pm Bammel Church of Christ
2700 Cypress Creek Pkwy, Houston, TX 77068
Lone Star  East David Crawfoot 281-509-7261 1st Thursday of month, 7:30 pm Cockrell Scout Center
2225 N Loop W, Houston, TX 77008
Mustang  South Dana Harkey 713-722-8401 3rd Thursday of month, 7:30 pm Christ Memorial Lutheran,
14200 Memorial Dr., Houston, TX 77079
Orion  North Jim Jolly 832-797-6003 1st Thursday of month, 6:30pm The Church of The Good Shepherd
801 E Main St, Tomball, TX 77375
Phoenix  North Fred Himburg 281-989-2940 1st Thursday of month, 7:00 pm Cypress Creek Christian Church
6823 Cypresswood, Spring, TX 77379
Raven  East Kelley Whitehead 713-305-3726 4th Thursday of month, 7:00 pm St Mark's United Methodist Church,
3811 N. Main St, Baytown 77521
San Jacinto  East Pete Sprunger 281-658-2040 2nd Thursday of month, 6:30 pm House of Prayer Lutheran Church
14045 Space Center Blvd, Houston, TX 77062
Soaring Eagle  West Matthew Podraza 281-739-9893 2nd Thursday of month, 7:00 pm St. Maximillian Kolbe Church
10135 West Rd, Houston, TX 77064
Texas Skies  West Christian Smerz 832-746-9520 3rd Thursday of month, 7:00 pm Deren-Huff Scout House,
20775 Kingsland Dr, Katy 77450
Thunder Wolf  South Brian Garcia 832-867-1645 2nd Sunday of month, 3:00 pm Scout House Christ United Methodist Church
1800 Austin Parkway Blvd. Sugar Land 77479
Twin Bayou  East Charles Anstead   See district calendar St. Luke's United Methodist Church, Blanton Scout House
3499 W Alabama St, Houston, TX 77027
W.L. Davis East Edward Lord 281-804-6644