Officer and Adviser History

Colonneh Lodge Officer and Adviser History

1940s  |    1950s    |    1960s    |    1970s    |    1980s    |    1990s    |    2000s    |    2010s   |   Current Officers

 


 

1928
Chief Bateman Hardcastle
   
1938
Chief Marion King
     
1946
Chief August Hebert
Vice Chief Billy McRay
Adviser Charles Dubois
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Jack Keith
 
1947
Chief Arnold Schmidt
Adviser Charles Dubois
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Jack Keith
 
1948
Chief Roy Strickland
Adviser Charles Dubois
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Minor Huffman
 
1949
Chief August Hebert
Vice Chief Lawrence Smith
Adviser Claude Slaughter
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Minor Huffman
      
1950
Chief Lawrence Smith
Vice Chief Bud Williams
Adviser Claude Slaughter
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Minor Huffman
   
1951
Chief H. Crosley Turner Jr.
Adviser John Doggett
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Minor Huffman
   
1952
Chief Edward Hendricks
Secretary Danny Langwell
Treasurer Jimmy Killen
Adviser Earl Chase
Staff Adviser Walter Gunn
Scout Executive Minor Huffman
   
1953
Chief James Kennedy
Secretary Tommy Williams
Advisers Earl Chase
  Don Burns
  Claude Slaughter
  Ike Sheffield
  Elo Veselka
Staff Adviser Wayne LeCrone
Scout Executive Minor Huffman
   
1954
Chief Glenn Selander
Vice Chief Danny Langwell
Secretary Daniel Smith
Treasurer Norman Cooper
Advisers Virgil Smith
  Fritsz Branagel
  Frank Musgrove
  Ralph Baughman
  John Woods
Staff Adviser Wayne LeCrone
Scout Executive Minor Huffman
   
1955
Chief Dick Hattwick
Vice Chief Norman Cooper
Secretary Douglas Robb
Advisers Virgil Smith
  Frank Holloway
  Art Artusy
  Claude Slaughter
  Elo Veselka
  John Woods
Staff Adviser Wayne LeCrone
Scout Executive Minor Huffman
   
1956
Chief Paul Watson
Vice Chief John Stokes
Secretary Brian Schenk
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Wayne LeCrone
Scout Executive Minor Huffman
   
1957
Chief John Stokes
Vice Chief Richard Simpson
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
   
1958
Chief Richard Simpson
1st Vice Chief Carl Halla
2nd Vice Chief Ken Gooch
Secretary Frank Craven
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
   
1959
Chief Brian Schenk
1st Vice Chief Bob Falcon
2nd Vice Chief Freddy Steves
Secretary Correspondence Lynn Moore
Secretary Membership Ruben Brown
Quartermaster Richard Robinson
Historian Jason Huffman
Advisers Curtis Hunt
  Virgil Smith
  John Woods
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
      
1960
Chief Freddy Steves
1st Vice Chief Mike Callaway
2nd Vice Chief Lynn Moore
Secretaries Ronnie Sellers
  Hans Wendenberg
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
   
1961
Chief Mike Callaway
1st Vice Chief Ronnie Sellers
2nd Vice Chief Mike McMeans
Secretary Richard Leong
Treasurer John Draemer
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
   
1962
Chief Pat Roark
1st Vice Chief Bill Walker
2nd Vice Chief Richard Leong
Secretary Jay Dickson
Treasurer Michael Howell
Adviser Virgil Smith
Staff Adviser John Brewer
Scout Executive Minor Huffman
   
1963
Chief Bill Walker
1st Vice Chief Buddy Steves
2nd Vice Chief Ricky Hurst
Secretaries Michael Howell
  Bill Thomason
Advisers Curtis Hunt
  Virgil Smith
  John Woods
Staff Adviser Curt Wilcox
Scout Executive Minor Huffman
   
1964
Chief John Gay
1st Vice Chief Michael Howell
2nd Vice Chief Jimmy Lehmann
Secretaries Bill Gay
  Ray Hartenbach
Adviser Otto Wendenburg
Staff Adviser Curt Wilcox
Scout Executive Minor Huffman
   
1965
Chief James Olive
1st Vice Chief Bart Hamill
2nd Vice Chief Ray Hattenbach
Secretary Terry Robinson
Treasurer Bill Gay
Advisers Virgil Smith
  Otto Wendenburg
Staff Adviser Curt Wilcox
Scout Executive R.E. Byrnes
   
1966
Chief Terry Robinson
1st Vice Chief David Maddox
2nd Vice Chief Milby Hart
Secretary Chris Baker
Treasurer Ronnie Pogue
Advisers Virgil Smith
  Dabney Kennedy
  Otto Wendenburg
Staff Adviser Quincy Lee
Scout Executive R.E. Byrnes
   
1967
Chief David Maddox
Vice Chief of Committees Milby Hart
Vice Chief of Chapters John Caldwell
Secretary Bob Wessels
Treasurer Art Morgan
Advisers Virgil Smith
  Dabney Kennedy
Staff Adviser Quincy Lee
Scout Executive R.E. Byrnes
   
1968
Chief Bob Wessels
Vice Chief of Committees Art Morgan
Vice Chief of Chapters Steve Taylor
Secretary Kirby Brown
Treasurer James Flodine
Advisers Virgil Smith
  Dabney Kennedy
Staff Adviser Quincy Lee
Scout Executive R.E. Byrnes
   
1969
Chief Steve Taylor
Vice Chief of Committees Steve Sherman
Vice Chief of Chapters Harry Thomson
Secretary Mike Holley
Treasurer Bruce Austin
Advisers Virgil Smith
  Dabney Kennedy
Staff Adviser Sterly Dossmann
Scout Executive R.E. Byrnes
       
1970
Chief Harry Thomson
Vice Chief of Committees Ken Patty
Vice Chief of Chapters Fred Crowder
Secretary Rusty Hurst
Treasurer Jim Simpson
Advisers Virgil Smith
  Dabney Kennedy
Staff Adviser Sterly Dossman
Scout Executive R.E. Byrnes
   
1971
Chief Rusty Hurst
Vice Chief of Committees David Braun
Vice Chief of Chapters Doug Hamilton
Secretary Ronnie Zimmerman
Treasurer Joe Kuti
Advisers Dabney Kennedy
  Virgil Smith
Staff Advisers Sterly Dossmann
  Bob Warren
Scout Executive Ben Love
   
1972
Chief Joe Kuti
Vice Chief of Committees Brownlee Ferguson
Vice Chief of Chapters Joe Kuti
Secretary Paul Herman
Treasurer Jeffrey Mitchell
Advisers G. Richard Erick
Lay Adviser Dabney Kennedy
Lay Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Harvey Miller
Scout Executive Ben Love
   
1973
Chief Greg Barnhill
Vice Chief of Northern Division Michael Linsicombe
Vice Chief of Southern Division Jeffery Mitchell
Vice Chief of Eastern Division Thomas Lyles
  Steve Hardesty
Vice Chief of Western Division Tim Gerbode
Secretary Larry Goleman
Treasurer Herbie Meyer
Adviser David Maddox
Chief Lodge Adviser Virgil Smith
Chief Lodge Adviser Dabney Kennedy
Staff Adviser Ernests R. Thomas, Jr.
Treasurer Adviser G. Richard Erick
Scout Executive Ben Love
   
1974
Chief Larry Golemon
Vice Chief Gary Scofield
  Rick LeFlore
Secretary David Zwahr
  Doit Lee
Treasurer Steve Braun
Vice Chief of Northern Division Roy Wallace
Vice Chief of Southern Division Charles Fiedler
  Steve Braun
Vice Chief of Eastern Division Billy Royal
  David Hardesty
Vice Chief of Western Division Bryan Euwer
Adviser David Maddox
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Randy Randow
Scout Executive W.E. Corder
Northern Division Adviser Tom Barnhill
Southern Division Adviser Lynn Baumgarth
Eastern Division Adviser Ed Adams
Western Division Adviser David Hittner
   
1975
Chief Bryan Euwer
Vice Chief Steve Braun
Secretary Ervan  Chew
Treasurer Gus Thomson
Vice Chief of Northern Division Karl Bumiller
Vice Chief of Southern Division Rodney Briscoe
Vice Chief of Eastern Division David Hardesty
Vice Chief of Western Division Tom Reed
Adviser David  Maddox
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Bob Warren
Scout Executive W.E. Corder
Northern Division Adviser Ed Erwin
Southern Division Adviser Anthony Bedford
Eastern Division Adviser Kenneth Royal
Western Division Adviser Dan McKusker
   
1976
Chief Steve Braun
Vice Chief Andy Anderson
Secretary Tom Reed
Treasurer Bill Harlow
Vice Chief of Northern Division Mark Whitt
Vice Chief of Southern Division Keith Broyles
Vice Chief of Eastern Division David Webb
Vice Chief of Western Division Andy Sloan
Adviser Dabney Kennedy
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Ernest R. Thomas, Jr.
Scout Executive W.E. Corder
   
1977
Chief Tom Reed
Vice Chief David Webb
Secretary Charles Spain
Treasurer Steve Gullion
Vice Chief of Northern Division Bob Bielinda
Vice Chief of Southern Division Doug Brooks
Vice Chief of Eastern Division Alan Mosley
Vice Chief of Western Division Mark Renfrow
Adviser Dabney Kennedy
Associate Adviser Virgil Smith
Treasure Adviser Paul Walko
Southern Division Adv. Anthony Bedford
Eastern Division Adv. L. Tomazinis
Western Division Adv. Ed Erwin
Staff Adviser Ernest R. Thomas, Jr.
Scout Executive W.E. Corder
   
1978
Chief Mark Renfrow
Vice Chief Laird Parker
Secretary Addison Lawrence
Treasurer Warren McCall
Vice Chief of Northern Division Brian  Quintero
Vice Chief of Southern Division Ron Melnar
Vice Chief of Eastern Division Jackie Curry
Vice Chief of Western Division Maratin Shupe
Adviser Dabney Kennedy
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Ernest R. Thomas, Jr.
Scout Executive W.E. Corder
   
1979
Chief Addison Lawrence
Vice Chief Brian Quintero
Secretary Chris Luna
Treasurer Jeff McPhail
Division A Chief David Johnson
Division B Chief Russell Erwin
Division C Chief Scott  Evans
Division D Chief Freddie Black
Adviser Dabney Kennedy
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Ben  Madry
Scout  Executive W.E. Corder
      
1980
Chief Russel Erwin
Vice Chief Pat  Neill
Secretary Gary House
Treasurer Paul Santi
Division A Chief Charles  King
Division B Chief Bobby Martin
Division C Chief Joel Dyess
Division D Chief Sam  Hewitt
Adviser Dabney Kennedy
Associate Adviser Virgil Smith
Staff Adviser Ben Madry
Scout Executive W.E. Corder
   
1981
Chief Pat Neill
Vice Chief Committees Jim Sylvester
Vice  Chief Chapters Paul Santi
Secretary Jim Vail
Treasurer Doug Newson
Adviser Dabney Kennedy
Associate Advisers Virgil Smith
Activities Adviser Joe Kuti
Activities Adviser Harry Thomson
Treasury Adviser Charles Spain
Staff Adviser Ben Madry
Assistant Staff Adviser Herman Ashcroft
Assistant Staff Adviser Tim Bullock
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1982
Chief Paul Santi
Vice Chief Committees Doug Newson
Vice  Chief Chapters Steve Stolzer
Secretary Frisk Dahlberg
Treasurer Steve Payne
Adviser Dabney Kennedy
Associate Advisers Joe  Kuti
  Harry Thomson
  Virgil Smith
Staff Adviser Ben Madry
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1983
Chief Steve Stolzer
Vice Chief Committees Dwayne Kubicek
Vice  Chief Chapters Mike Mohn
Secretary George Thompson
Treasurer Mark Brechin
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil Smith
Staff Adviser Steve  Leland
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1984
Chief Mike Mohn
Vice Chief Committees Chris Gilbert
Vice  Chief Chapters Donnie Hanks
Secretary Matt Finch
Treasurer Melvin Bernard
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil Smith
Staff Adviser Steve Leland
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1985
Chief Donnie Hanks
Vice Chief Committees Champ Thompson
Vice  Chief Chapters Scott Gallaher
Secretary Mike Cole
Treasurer Buddy Bains
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil  Smith
Staff Adviser Steve Leland
Assistant Staff Adviser Frank Mund
Assistant Staff Adviser John Morton
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1986
Chief Todd Gallaher
Vice Chief Committees David Dupree
Vice Chief Chapters Greg Ahlgren
Secretary Mike Cole
Treasurer Jon  Yates
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1987
Chief Jon Yates
Vice Chief Committees Greg Ahlgren
Vice Chief Chapters Victor Koosh
Secretary Whitney Wiedeman
Treasurer Bart Randall
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank  Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1988
Chief Victor Koosh
Vice Chief Committees Bart Randall
Vice  Chief Chapters James Robinson
Secretary Jim  Young
Treasurer Brent Brown
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Joe Kuti
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank  Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1989
Lodge Chief James Robinson
1st Vice Chief Brad Smith
2nd Vice Chief Toby Raegan
Secretary Scott Scheffler
Treasurer Joseph Konieczka
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Virgil Smith
  Joe Kuti
  David Rex Sr.
  John Foster
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
       
1990
Chief Brad Smith
1st Vice Chief Jody Baird
2nd Vice Chief Glen Slaven
Secretary Craig Hunt
Treasurer Garry Ratterree
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers Virgil Smith
  Joe Kuti
  David Rex Sr.
  John Foster
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1991
Chief Jody Baird
1st Vice Chief Tim Druham
2nd Vice Chief Joseph Konieczka
Secretary Arthur Ehmling
Treasurer Ben Halperin
Adviser Harry Thomson
Associate Adviser John Foster
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1992
Lodge Chief Glen Slaven
1st Vice Chief Steve Bedford
2nd Vice Chief Chris Irwin
Secretary Shane Schiermeir
Treasurer Charles Wilkins
Adviser Harry Thomson
Associate Adviser John Foster
  Virgil Smith
  David Rex
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1993
Lodge Chief Shane Schiermeir
1st Vice Chief Kenny Guiterrez
2nd Vice Chief Sergio Herrera
3rd Vice Chief Michael Wright
Secretary Raul Andrade Jr.
Treasurer Brian Davis
Adviser Harry Thomson
Associate Adviser John Foster
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1994
Lodge Chief Russell Carman
1st Vice Chief Russell Carman
2nd Vice Chief Sam McJunkin
3rd Vice Chief Kenny Smith
Secretary Marshall Levit
Treasurer Eddie Allen
Adviser Harry Thomson
Associate Adviser John Foster
  Virgil Smith
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Roger Ohmstede
   
1995
Lodge Chief Sam McJunkin
1st Vice Chief Eddie Allen
2nd Vice Chief Gary Bryant
3rd Vice Chief Tim Landry
Secretary Charlie Overman
Treasurer Trevor Harris
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers John Foster
  Bob Christopher
  Bill Bailey
  Ernest Stevenson
  Maree Allen
  Virgil Smith
  David Rex
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
1996
Lodge Chief Travis Sampley
1st Vice Chief Matt Luce
2nd Vice Chief Luke Rinne
3rd Vice Chief Chris Harden
Secretary Lucas Davis
Treasurer Brad Blanton
Adviser Harry Thomson
Associate Advisers John Foster
  Bob Christopher
  Bill Bailey
  Ernest Stevenson
  Maree Allen
  Virgil Smith
  David Rex
  Steve Taylor
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
1997
Lodge Chief Ryan Schmidt
2nd Vice Chief Andrew Thomson
Adviser Harry Thomson
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
1998
Lodge Chief Andrew Thomson
1st Vice Chief Adam Block
2nd Vice Chief Todd Neahr
3rd Vice Chief John Fowler
Secretary James Wells
Treasurer Adam Rmenlinger
Adviser Harry Thomson
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
1999
Lodge Chief Adam Block
1st Vice Chief Brian Krause
2nd Vice Chief Patrick Dugan
Secretary Nathan Schmidt
Treasurer Alan El-Lahham
Adviser Harry Thomson
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
       
2000
Lodge Chief Alan El-Lahham
1st Vice Chief Paul Musachia
2nd Vice Chief Shawn Alverson
3rd Vice Chief Matt Kuhn
Secretary Thomas Franklin
Treasurer Rick Stover
Adviser Harry Thomson
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
2001
Lodge Chief Thomas Franklin
1st Vice Chief Troy Yoho
2nd Vice Chief Mitchell Loper
3rd Vice Chief David Keith
Secretary Chris Glaser
Treasurer Karl Paulissen
Adviser Harry Thomson
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
2002
Lodge Chief Troy Yoho
  Chris Glazer
First Vice Chief Steven Armstrong
  Karl Paulissen
Second Vice Chief Mitchell Loper
Third Vice Chief David Yount
Secretary Chris Glazer
Treasure Nelson Carter
Lodge Adviser Harry Thomson
Associate Adviser John Foster
Associate Adviser Bill Bailey
Associate Adviser Steve Taylor
Associate Adviser Don Sampley
Associate Adviser Ron Thomas
Associate Adviser Ray Alverson
Associate Adviser Ernest Stevenson
Associate Adviser Armando Aguire
Staff Adviser Frank Mund
Director of Camping Steve Leland
Scout Executive Bill Lucas
   
2003
Lodge Chief David Yount
1st Vice Chief Michael Welch
2nd Vice Chief Josh Azbell
3rd Vice Chief Jason Fotchman
Secretary Charles Ng
Treasurer Brian Martin
Lodge Adviser Harry Thomson
Associate Adviser Bill Bailey
Associate Adviser Steve Taylor
Associate Adviser Donald Sampley
Associate Adviser Ray Alverson
Associate Adviser Armando Aguirre
Associate Adviser Ernest Stevenson
Associate Adviser Ronald Thomas
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
2004
Lodge Chief Michael Welch
Vice Chief Program Brian Martin
Vice Chief Division 1 John Pierce
Vice Chief Division 2 Donny Markey
Vice Chief Division 3 Timothy Lawther
Vice Chief Administration Michael Clanahan
Vice Chief Communication Jason Fochtman
Lodge Adviser Steve Taylor
Assistant Adviser Victor Koosh
Associate Adviser Division 1 Jim Cooper
Associate Adviser Division 2 Gordon Houston
Associate Adviser Division 3 Roger Morris
Associate Adviser Service Don Dunbar
Associate Adviser Programs Ron Thomas
Associate Adviser Native American Ernest Stevenson
Associate Adviser Administration Bill Berry
Associate Adviser Communication Larry Stehling
Staff Adviser Frank Mund
Scout Executive Bill Lucas
   
2005-2006
Lodge Chief Whit Becker
  Matt Sawyer
Vice Chief Division 1 Lance Ewing
Vice Chief Division 2 Al Sauls
Vice Chief Division 3 Roby Blackweilder
Vice Chief Program CJ Soto
Vice Chief Administration Matt Sawyer
Vice Chief Communication Zach Whitehurst
Lodge Adviser Steve Taylor
Associate Adviser Program Andy Chapman
Associate Adviser Division 1 Jim Cooper
Associate Adviser Division 2 Gordon Houston
Associate Adviser Division 3 Roger Morris
Associate Adviser Service Don Dunbar
Associate Adviser Chapter Operations Scott Scheffler
Associate Adviser Native American Ernest Stevenson
Associate Adviser Administration Bill Berry
Associate Adviser Communication Larry Stehling
Staff Adviser Frank Mund
Director of Camping Services Steve Leland
Scout Executive Bill Lucas
   
2006-2007
Lodge Chief Matt Sawyer
Vice Chief Program Robert Nash
Vice Chief Service J.D. Edwards
Vice Chief Native American Alton Sauls
Vice Chief Recognition Bobby Barnum
Vice Chief Chapter Operations Chris Barnum
Vice Chief Administration Joseph Fochtman
Vice Chief Communication E.W. Malachosky
Lodge Adviser Steve Taylor
Associate Adviser Program Andy Chapman
Associate Adviser Service Don Dunbar
Associate Adviser Chapter Operations Scott Scheffler
Associate Adviser Native American Eloy Solis
Associate Adviser Administration Bill Berry
Associate Adviser Recognition Susan Yeldell
Associate Adviser Communication Larry Stehling
Staff Adviser Frank Mund
Director of Camping Services Steve Leland
Scout Executive Bill Lucas
   
2007-2008
Lodge Chief JD Edwards
Vice Chief of Program Bill Grantham
Vice Chief of Service Josh Pedrick
Vice Chief of Native American Chris Barnum
Vice Chief of Recognitions Joseph Fochtman
Vice Chief of Administration Cory Burditt
Vice Chief of Chapter Operatons Robert Nash
Vice Chief of Communication EW Malachosky
Lodge Adviser Steve Taylor
Associate Adviser of Program Alan El-Lahham
Associate Adviser of Service Don Dunbar
Associate Adviser of Native American Pat Collins
Associate Adviser of Recognitions Susan Yeldell
Associate Adviser of Administration Bill Berry
Associate Adviser of Chapter Operations Scott Scheffler
Associate Adviser of Communications Larry Stehling
Staff Adviser Frank B. Mund
Director of Camping Services Jordan Ray
Scout Executive Tom Varnell
   
2008
Lodge Chief J. D. Edwards
Vice Chief of Program Nathan Rollins
Vice Chief of Service Michael Espree
Vice Chief of Native American Joseph Werneke
Vice Chief of Recognitions Chris Barnum
Vice Chief of Administration Randy Burns
Vice Chief of Chapter Operations Charlie Harbin IV
Vice Chief of Communications Josh Shudra
Lodge Adviser Steve Taylor
Associate Adviser of Program Alan El-Lahham
Associate Adviser of Chapter Operations Scott Scheffler
Associate Adviser of Recognitions Susan Yeldell
Associate Adviser of Administration Bill Berry
Associate Adviser of Communications Larry Stehling
Associate Adviser of Service Don Dunbar
Associate Adviser of Special Projects Ron Thomas
Associate Adviser of Native American Pat Collins
Staff Adviser Frank Mund/Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2009
Lodge Chief Tom Huttenhoff
Vice Chief Program Jordon Groce
Vice Chief Service John Huttenhoff
Vice Chief Native American Jarred Gillie
Vice Chief Inductions Charlie Harbin IV
Vice Chief Administration Nathan Rollins
Vice Chief Chapter Operations Scott Thomas
Vice Chief Communications Tyler Groce
Lodge Adviser Scott Scheffler
Assistant Adviser Don Dunbar
Assistant Adviser Andy Chapman
Associate Adviser Program Zachary Whitehurst
Associate Adviser Service James Robinson
Associate Adviser Native American Pat Collins
Associate Adviser Administration Thom Cope
Associate Adviser Communication Larry Stehling
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
       
2010
Lodge Chief Charlie Harbin IV
Vice Chief Program Jarred Gillie
Vice Chief Service Patrick Quintero
Vice Chief Inductions Alex Benevides
Vice Chief Administration Jacob Northcutt
Vice Chief Communications Tyler Groce
Lodge Adviser Scott Scheffler
Assistant Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Don Dunbar
Associate Adviser Program Zach Whitehurst
Associate Adviser Service James Robinson
Associate Adviser Administration Thom Cope
Associate Adviser Communication Larry Stehling
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2011
Lodge Chief Jarred Gillie
Vice Chief-Program Stuart Davidson
Vice Chief-Inductions Alex Benavidez
Vice Chief-Service Scott Thomas
Vice Chief-Administration Logan Lickteig
Vice Chief-Communications Will Doss
Lodge Adviser Scott Scheffler
Assistant Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Don Dunbar
Associate Lodge Adviser-Program Derek Spier
Associate Lodge Adviser-Inductions Howard Hill
Associate Lodge Adviser-Service Jeremy Blackmon
Associate Lodge Adviser-Administration Greg Soules
Associate Lodge Adviser-Communication Mike Lampkin
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2012
Lodge Chief Scott Thomas
Vice Chief-Program Nolan Hurd
Vice Chief-Inductions Zach Muldrow
Vice Chief-Service Kyle Thomas
Vice Chief-Administration Kevin Dunnican
Vice Chief-Communication Josh Hohn
Lodge Adviser Scott Scheffler
Assistant Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Don Dunbar
Associate Lodge Adviser-Program Derek Spier
Associate Lodge Adviser-Inductions Howard Hill
Associate Lodge Adviser-Service Randy Thomas
Associate Lodge Adviser-Administration Greg Soules
Associate Lodge Adviser-Communications Mike Lampkin
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2013
Lodge Chief Nolan Hurd
Vice Chief-Program Lane Randall
Vice Chief-Inductions Zach Muldrow
Vice Chief-Service Kyle Thomas
Vice Chief-Administration Kevin Dunnican
Vice Chief-Communications Dylan Dornbusch
Lodge Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Alan El-Lahham
Assistant Adviser Don Dunbar
Associate Lodge Adviser-Program Zach Whitehurst
Associate Lodge Adviser-Inductions Howard Hill
Associate Lodge Adviser-Service Randy Thomas
Associate Lodge Adviser-Administration Greg Soules
Associate Lodge Adviser-Communication Mike Lampkin
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2014
Lodge Chief Zach Muldrow
Vice Chief-Program Lane Randall
Vice Chief-Inductions Nathan Cawthon
Vice Chief-Service Kyle Thomas
Vice Chief-Administration Kevin Dunnican
Vice Chief-Communications Hunter Burcaw
Lodge Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Don Dunbar
Assistant Adviser Alan El-Lahham
Associate Lodge Adviser-Program Zach Whitehurst
Associate Lodge Adviser-Inductions Howard Hill
Associate Lodge Adviser-Service Randle Thomas
Associate Lodge Adviser-Administration Dat Dao
Associate Lodge Adviser-Communication Mike Lampkin
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
   
2015
Lodge Chief Lane Randall
Lodge Chief Kyle Thomas
Vice Chief-Program Brett Randall
Vice Chief-Inductions Ruben Tang
Vice Chief-Service Kyle Thomas
Vice Chief-Service Dylan Dornbusch
Vice Chief-Administration Hunter Burcaw
Vice Chief-Communications Seth Griffith
Lodge Adviser Andy Chapman
Assistant Adviser Don Dunbar
Assistant Adviser Alan El-Lahham
Assistant Adviser Howard Hill
Associate Lodge Adviser-Program Zach Whitehurst
Associate Lodge Adviser-Inductions Bobby Warren
Associate Lodge Adviser-Service Randle Thomas
Associate Lodge Adviser-Administration Dat Dao
Associate Lodge Adviser-Communication Darlene Scheffler
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell
 
2016
Lodge Chief Brett Randall
Vice Chief-Program William Carmichael
Vice Chief-Membership Matthew Hohne
Vice Chief-Chapter Operations Garrett Werner
Vice Chief-Communications Blain Blanchard
Vice Chief-Service Clayton Bill
Lodge Adviser Alan El-Lahham
Assistant Adviser Don Dunbar
Assistant Adviser Dat Dao
Assistant Adviser Zach Whitehurst
Adviser-Program James Kennedy
Adviser-Membership Trey Jackson
Adviser-Chapter Operations Howard Hill
Adviser-Communications Larry Stehling
Adviser-Service Mark Randall
Staff Adviser Brett Lee
Scout Executive Tom Varnell